Okna dachowe – zalety i wady

Przytulne poddasze z oknem wychodzącym wprost na słoneczne lub gwieździste niebo? To marzenie wielu z nas. Okna dachowe są w zasięgu ręki (jeśli tylko mamy skośny dach).

Te projekty domów, które przewidują budowę użytkowego poddasza, cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Nic dziwnego – piętrowy dom pomaga zaoszczędzić przestrzeń ogrodu, a pokoje ze spadzistymi ścianami posiadają swój niepowtarzalny klimat. Aby przez cały dzień mogło do ich środka wpadać światło, montuje się w suficie okna dachowe. Są one doskonałym rozwiązaniem z wielu powodów.

Światło na wyciągnięcie ręki

Okna dachowe są możliwe do zamontowania niemal w każdym dachu spadzistym. Nie mają żadnego wpływu na konstrukcję dachu i nie naruszają jego stabilności ani szczelności. Właśnie tym różnią się głównie od innych rozwiązań dostarczających światło do pokoi zlokalizowanych na poddaszu. Kolejną zaletą okien dachowych jest brak niepożądanych spojrzeń ze strony sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Skierowane w górę okna uniemożliwiają jakiekolwiek podglądanie, dzięki czemu zachowujemy całkowitą prywatność w swojej własnej przestrzeni. Dlatego tak często okna dachowe są wybierane do pokojów sypialnych i poddaszowych łazienek. Okna dachowe są również bardzo trudno dostępne dla kogokolwiek z powierzchni gruntu, dlatego też są bezpiecznym rozwiązaniem. Włam poprzez okno dachowe jest bardzo utrudniony i może skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Uwaga na wilgoć

Choć nie mamy wątpliwości co do tego, że okna dachowe są najlepszym rozwiązaniem na każde poddasze, to ich nietypowe zlokalizowanie w stronę nieba ma pewne wady. Największą z nich i właściwie jedyną, którą powinniśmy się martwić, jest zwiększone narażenie na wilgoć. Kierująca się pod sufit para wodna osadza się na szczelnym oknie nie mając dalszego ujścia. Dlatego też nierzadkim widokiem jest zaparowana i wilgotna szyba. Dlatego też nie należy oszczędzać na materiałach, z których wykonana jest rama okna. Powinny być one możliwie jak najbardziej odporne na działanie wody. Ważne jest zatem regularne przecieranie okien do sucha oraz montaż nawiewów. Odpowiednie wywietrzniki zlokalizowane tuż przy oknie również pomogą unormować stopień zawilgocenia powietrza oraz umożliwią bieżącą cyrkulację powietrza w pokoju. Potem już tylko możemy cieszyć się pięknym widokiem nieba.

okno