Jak właściwie wieszać lampy sufitowe

Lampa sufitowa to wspaniały dodatek do wielu pomieszczeń, który nie tylko nadaje pokojom odpowiedniej ilości światła, ale i stanowi idealny element dekoracyjny. Lampa, jak żaden inny przedmiot, charakteryzuje całą przestrzeń nadając jej unikatowego stylu i temperamentu. Oto kilka wskazówek, w jakich miejscach decydować się na jej powieszenie, aby dobrze służyła i właściwie się odnajdywała w przestrzeni.


Lampy do zawieszania stały się bardzo popularnym wyborem oświetlenia dla szerokiej gamy pomieszczeń. Znajomość kilku podstawowych wytycznych może okazać się bardzo pomocna. Nie tylko przy doborze uchwytu do określonej lokalizacji, ale także odpowiedniego poziomu i wysokości. Oto kilka świetnych sposobów wykorzystania lamp sufitowych, a także wskazówki, które mogą w tym pomóc:

Nad stołem

Zalecana wysokość zawieszenia lampy nad stołem wynosi od 70 do do 80 centymetrów, ale lampa może być też zawieszona nieco wyżej lub niżej w zależności od osobistych preferencji, wielkości uchwytu i wysokości sufitu. Określ, czy Twoja lampa ma zapewnić światło czy być bardziej elementem dekoracyjnym i wybierz taki fason lampy, który odpowiada wymaganiom oświetlenia miejsca, w którym ma być zawieszona. Duży klosz lampy zawieszony nad stołem może zapewnić dużo jaśniejsze światło, idealne do wszelkich zadań wykonywanych przy stole. Mniejszy klosz i słabsza żarówka będzie natomiast idealna do uzyskania delikatniejszych świateł, wspaniale prezentujących się podczas posiłku. Wieszanie wielu lamp powyżej prostokątnego stołu może być bardzo efektywnym wyborem, nie tylko do właściwego oświetlenia całej powierzchni stołu, ale także w kwestii estetyki.

W korytarzu

Lampy sufitowe zawieszone tuż przy wejściu lub w korytarzu mogą wzbogacić pomieszczenie i nadać mu wiele dramaturgii i piękna, rzucając cienie i jednocześnie zapewniając magiczne światło. Ci, którzy mają projekty domów o wysokich sufitach, muszą pamiętać jak ważne jest to, aby lampy nie były zawieszone zbyt wysoko. Błędem jest umieszczenie ich poza liną wzroku. Wieszanie serii identycznych lamp wzdłuż korytarza tworzy klasyczny wygląd pomieszczenia. Tutaj ważne jest to, aby zwrócić uwagę na drzwi, które będą otwierane się pod lampą – muszą zapewniać wystarczająco dużo luzu, aby nie uderzać każdorazowo o klosz.

Na klatce schodowej

Lampki zawieszone na klatce schodowej mogą dodać do pomieszczania element artystyczny, a także zapewnić potrzebne oświetlenie. Kluczem jest zawieszenie kloszy na tyle wysoko, aby podczas wchodzenia i schodzenia po schodach było wystarczająco dużo przestrzeni nad głową. Zalecamy wieszanie lamp nad schodami na wysokości co najmniej 45 do 60 centymetrów odstępu między końcem klosza, a głową wyższej osoby. Choć mniejszy odstęp również może się sprawdzić, to wizualny efekt sprawi, że większość osób poczuje potrzebę schylania się podczas wchodzenia po schodach.

lampa