Jak urządzić pokój dziecięcy

Każde dziecko marzy o własnym pokoju, w którym znajdzie się odpowiednia ilość przestrzeni na naukę jak i beztroską zabawę. Projekty domów przewidują budowę domu z małym bądź dużym pokojem dziecięcym i choć ten pierwszy będzie niósł z sobą więcej możliwości, to ten niewielkich rozmiarów również może spełniać bez problemu wszelkie niezbędne funkcje w życiu młodego członka rodziny.

Sprytnie wykorzystana przestrzeń

Pokój dziecięcy powinien tętnić życiem tak samo, jak jego mały mieszkaniec. Nieustawna i nieelastyczna przestrzeń może ograniczać dziecięcą wyobraźnię, a brak odpowiednich miejsc do chowania skarbów może szybko zamienić każdy pokój w chaos – nawet ten należący do najbardziej uporządkowanej pociechy. Dlatego też ogromnym zainteresowaniem i powodzeniem cieszą się takie rozwiązania, jak łóżko będące jednocześnie schowkiem na zabawki czy biurko o możliwości modułowego rozbudowania i rozkładania. Tego rodzaju meble w mig zmieniają swoją funkcję lub pełnią kilka z nich jednocześnie, stając się niezapomnianym elementem codziennych zabaw. Ciekawymi rozwiązaniami są również schowki ukryte w ścianie czy łóżka piętrowe z możliwością montażu biurka pod spodem. Dzięki temu przestrzeń dziecięcego pokoju pozostaje niezachwiana i otwarta na wszelkie propozycje gier i zabaw. Niezbędnym elementem każdego dziecięcego pokoju powinny być także pudła na określone zabawki. Pudła powinny być wykonane z wytrzymałego, grubego kartonu lub plastiku, dzięki czemu posłużą do przechowywania zabawek przez wiele lat w niezmienionym stanie. Kreatywnym rozwiązaniem jest samodzielne pomalowanie lub oklejenie ich powierzchni, dzięki czemu staną się one indywidualnym elementem dziecięcego pokoju.

Kolory mile widziane

Żaden inny pokój nie jest tak „plastyczny” i gotowy na przyjęcie niecodziennych i radosnych wzorów oraz kolorów, jak pokój dziecięcy. Tapeta w chmurki lub słoniki? Oczywiście! Dywan we wzór ulic miasta? Nie ma nic lepszego! Zasłony w kolorowe groszki lub paski? Bardzo proszę! Jedno jest pewne – pokój dziecięcy ma cieszyć i rozbudzać wyobraźnię! Pomieszczenie to powinno pozwalać swojemu małemu mieszkańcowi na pełne wyrażanie siebie bez żadnych ograniczeń i śmiało podążać za nowymi zainteresowaniami, zmieniającym się gustem i sposobem patrzenia na świat. Dziecięcy pokój warto umeblować tak, aby jego sprzątanie przebiegało łatwo i przyjemnie. Umieszczenie licznych haczyków na ścianach pozwoli dziecku powiesić wszystko to, co przypadnie mu do gustu, począwszy od plakatów aż po zdobyte medale i odznaczenia. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego nie można zapomnieć o głosie jego przyszłego mieszkańca – to właśnie dla dziecka pokój ma stanowić ukochaną przestrzeń, w której będą zbierały się przyszłe, pozytywne wspomnienia. A zatem do dzieła!

pokoj dziecka