Czy dom ze słomy to dobry pomysł?

Budowa domów ze słomianych bloków staje się coraz popularniejsza. Niewiele jednak osób miało okazję spotkać się z domem zbudowanym w ten sposób ani porozmawiać bezpośrednio z osobami w nim mieszkającymi.

Budowa domu ze słomy może wywoływać na twarzach uśmiech i kojarzyć się z bajką o trzech świnkach. Biorąc pod uwagę jednak, że obecnie nie ma wilków u naszych drzwi, istnieje wiele dobrych powodów, aby zbudować dom ze słomy. Oto kilka z nich.

  1. Trwałe ciepło

W mroźny, zimny dzień dom zbudowany ze słomy doskonale zdaje egzamin. Pozostaje bowiem ciepły i przyjemny w środku. Każda bela słomy ma wysoką zdolność izolacji, która zwiększa się w zależności od grubości beli. W porównaniu z konwencjonalnymi materiałami budowlanymi, to słomiane bele zapewniają najwyższą izolacyjność, ale również pozwalają na stworzenie najgrubszych ścian. Na pewno docenią to osoby lubiące wysoką temperaturę na co dzień oraz te, które nie chcą przepłacać na ogrzewaniu.

  1. Oszczędność energii

Domy zbudowane ze słomy mają zdolność oszczędzania energii. To sprawia, że domy te są zrównoważonym rozwiązaniem i pozwalają zaoszczędzić pieniądze wydawane na zużycie energii. Słomiane ściany są jednak tylko częściowo odpowiedzialne za taką efektywność. Ważną rolę odgrywają także inne czynniki, w tym zastosowanie pasywnego układu słonecznego, podwójne szyby w oknach oraz korzystanie z pokładów energii słonecznej.

  1. Zgodność z naturą

Nie można zapomnieć, że słoma to naturalny materiał, który nie wpływa negatywnie na środowisko. Inną ważną ich zaletą słomianych bel jest to, że nie są produkowane w fabryce. Co więcej, jako naturalny materiał, słoma nie zawiera toksycznych substancji oraz nie tworzy ubocznych produktów o toksycznym charakterze. Co równie ciekawe, słoma jest także bardziej oddychająca niż inne materiały budowlane.

  1. Nie generuje dodatkowych kosztów

Słoma przeznaczona na budowanie domów nie wymaga dodatkowych nakładów związanych choćby z jej transportem. Poziom urzeczywistnienia energii każdego materiału zależy od tego, gdzie i jak jest on produkowany. I choć nie wszędzie produkowana jest słoma odpowiednia do budowy domów, to jej transport do miejsca budowy będzie zazwyczaj dużo tańszy od transportu cegieł. Co więcej, słoma, której można użyć do budowy, może również być produktem z odpadów rolnych, co czyni ją jeszcze bardziej zrównoważonym materiałem budowlanym.

  1. Przynosi dumę domownikom

Dom zbudowany ze słomy będzie przynosił wszystkim swoim domownikom radość i powody do dumy. Przyjemność z mieszkania w tak niekonwencjonalnym domu jest ogromna, a świadomość, że dom jest ekonomiczny i ekologiczny jeszcze potęguje to uczucie. Co więcej, domy ze słomy wyglądają nietypowo i są często wspaniałym przykładem nowoczesnego sposobu postrzegania architektury. Nic dodać nic ująć!

słoma