Aranżacja wnętrza – samodzielnie czy z pomocą

Kiedy już projekty domów są gotowe, nadchodzi ważny moment dla każdego właściciela, aby podjąć decyzję, jak nowe miejsce zamieszkania ma wyglądać od środka. Pojawia się ważne pytanie: czy udekorować wszystko samodzielnie czy też wynająć do tego sprawdzonych i doświadczonych profesjonalistów? A może połączenie obu tych dróg sprawdzi się najlepiej?

Dekoratorzy wnętrz oraz projektanci istnieli już przed 20. stuleciem. Wcześniej wszyscy urządzali swój dom samodzielnie, chyba że miało się iście królewski rodowód i zamieszkiwało się w zamku lub pałacu.

Stare zwyczaje umierają ciężko. Niektórzy nadal uważają, że aby wynająć dekoratora wnętrz trzeba co najmniej mieszkać w pałacu. Wiele osób boi się również kosztów wynajęcia profesjonalisty, który nakreśliłby wizję urządzenia salonu, sypialni czy kuchni. Jeszcze inni nie myślą o kwestii pieniędzy, ale mają obawy, że otrzymany projekt może nie odzwierciedlać ich gustów. Niektórzy zaś zanurzają się w procesie współpracy bez wahania. Ostatnia grupa w końcu jest pewna swoich umiejętności i dobrego gustu i woli samodzielnie dekorować swoje domy.

Do jakiej grupy osób należysz Ty? Oto kilka kwestii, które pomogą Ci o tym zdecydować.

Zalety samodzielnego urządzania wnętrz

Dekorowanie domu samodzielnie oznacza oczywiście oszczędność – w ten sposób nie musimy płacić komuś innemu za usługę. Rezultaty samodzielnego dekorowania będą naprawdę odzwierciedlały Twój osobisty gust, ale pojawi się także odpowiedzialność za efekt końcowy i ewentualne jego luki. Jeśli już wcześniej udekorowałeś jakieś pomieszczenie samodzielnie i domownicy byli zadowoleni z wyników, to nie widzimy powodu, aby tego nie zrobić ponownie. Jesteśmy przekonani, że samodzielne urządzenie wnętrza przyniesie też większą satysfakcję. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach i nie masz żadnych pomysłów na wygląd wnętrza, lub nie potrafisz sobie go wyobrazić w ostatecznej fazie – pomyśl nad zatrudnieniem osoby do pomocy, która posiada rozwinięty zmysł estetyczny.

Zalety zatrudnienia dekoratora

Wynajęcie projektanta wnętrz da Tobie dostęp do szerokiego wyboru wyposażenia. Dekorator zaprezentuje Ci wiele opcji z uwzględnieniem wielu rodzajów tkanin, wykładzin czy wzorów ściennych, których sam prawdopodobnie nigdy byś nie odnalazł. Dekorator pomoże także nawiązać kontakt z różnymi punktami usługowymi, takimi jak warsztaty, z których wychodzą prawdziwe, oryginalne cudeńka dekoratorskie. Pamiętaj, że dekorator dokładnie przeprowadzi z Tobą wywiad, aby jak najlepiej poznać Twoje preferencje i gust. Współpraca z pewnością zakończy się pięknym domem dostosowanym do Twojej wizji i stylu życia, a wnętrza będą wyposażone w rozmaite elementy wybrane przez eksperta pod kątem ich piękna, wysokiej jakości i trwałości.

projekt